FAQ - BEMOSS

FAQ

obývací pokoj s modrým gaučem a obrazem na zdi a před ním modrá židle, mechová stěna, mechové dekorace, obraz z mechu, mechová zeď, mechovy obraz, dekorativní mech

FAQ

Mech je přírodní produkt, který skutečně vyrostl v přírodě a byl ručně sklizen. Během procesu stabilizace byl ale zastaven jeho růst a tedy již není živý. Proto naše mechové stěny nepotřebují ani kapku vody, denní světlo či jiné potřeby živých rostlin.

Z mechu je tak možné vytvářet různá designová provedení stěn či používat mech pro dekorace jinak těžkých prostor, kde by klasické živé stěny neměly šanci přežít.

Pro instalaci mechové stěny BEMOSS® není nutná žádná speciální předpříprava vaší stěny. Stěny instalujeme na všechny typy stěn, a to na betonové, dřevěné či sádrokartonové stěny. Váha mechových stěn je přibližně 12–14 kg na m2 stěny a proto i sádrokartonové stěny zcela bez problémů udrží naše stěny.

K našim stěnám nemusíte přivést rozvod vody či kupovat speciální světla pro jejich přežití, jako je tomu u živých stěn.

Mech má svoji přirozenou vůni. V prvních dnech či týdnech (dle velikosti plochy stěny) budete naši mechovou stěnu cítit v interiéru. Je to úplně běžné, protože byl do interiéru vložen prvek, který tam předtím nebyl. Lidé se dělí pouze na dvě skupiny, na ty, kterým mech voní, a na ty, kterým smrdí. 🙂

Jedno je ale jisté, tato přírodní vůně po čase ustane a vy už ji nebudete cítit.

Životnost mechových stěn či obrazů je několik let. Záleží zde na druhu mechu, který si zvolíte, každý mech má jinou délku času, po kterou vám bude zpříjemňovat váš interiér.

V první řadě si vysvětlíme, co u mechu znamená životnost. Životností máme na mysli čas, po který si mech udržuje svou barevnou stálost. Klasicky jako ledajaká věc ve vašem interiéru i naše stěny z mechu či obrazy ztrácejí barvu vlivem UV záření. Pokud tedy mechovou stěnu umístíme na přímé slunce, její živnost bude kratší než u jiné stěny, kterou bychom umístili mimo dosah přímého světla.

Jako jeden z mála výrobců používáme barvy, které jsou UV odolné, a tudíž vydrží déle než běžné mechy, které se dají koupit v různých dekor obchodech.

Mech tedy přirozeně ztrácí během let svoji barvu. Neznamená to ale, že po například 8 letech bude ze zelené stěny bílá stěna. Ale znamená to, že bude o několik odstínů světlejší.

Životnosti:

lišejník 8-10 let, flatmoss 4-6 let, bolmoss 5-8 let, Siberian 5-8 let, rostliny 3-5 let.

Mechové stěny jsou během procesu stabilizace ošetřeny i insekticidem proti hmyzu, který se může nacházet v mechu. My používáme ještě i repelentní složku, která odpuzuje hmyz i během samotné existence vytvořené stěny či obrazu.

Aby tyto složky odpuzující hmyz fungovaly správně, je třeba, aby vlhkost v prostředí, kde se stěna nachází, byla mezi 40 a 70 %. V takovém rozpětí složky, které odpuzují hmyz, plně fungují a vaše stěna se tak nestane žádným lákadlem pro potvůrky.

NE! Zde píšeme výrazné NE, jelikož na internetu a u ne zrovna správně informovaných samoexpertů na výrobu mechových obrazů můžete najít podobné info o tom, jak sem tam rozprašovat vodu na váš obraz.

Toto je bohužel hrubý omyl a velmi nás mrzí, že i takoví „výrobci“ existují.

Proč je to takový problém? Mech je během procesu stabilizace ošetřen minerály, solemi, látkami proti hmyzu a samozřejmě také barvou. Všechny tyto složky drží na povrchu mechu, proto začnete-li své mechové stěny zalévat či rozprašovat na ně vodu, začnete si pomalu tyto účinné složky i barvu vymývat (a to přece nechceme). Stále více a více zkracujete životnost své stěny a můžete si ji takto skutečně velmi rychle nenávratně zničit.

Proto, žádná voda!

Častá otázka je ta, zda z mechové stěny nebude lapač prachu a zda na mechovou stěnu padá prach.

Ano mechová stěna či obraz je hmotný produkt, čili ano, sedá na ně prach. Co je ale velmi zajímavé, je to, že tento prach sedá na mechové stěny ve výrazně menším množství než na jiné věci v domě. Je to způsobeno tím, že mechová stěna neustále pracuje s vlhkostí. Jak vlhkost během dne či dní stoupá a klesá, vytváří tím víření, které brání snadnému usedání prachu. Na mechové stěně byste tak začali vidět prach až po cca 18–24 měsících.

Svým klientům doporučujeme jednoduchou prevenční metodu vůči prachu. Alespoň jednou za cca 3 měsíce, pomocí například fénu a studeného vzduchu, ofoukat mechovou stěnu či obraz a tím ho zbavíte mikročásteček, které ještě nejsou vidět.

Pro vytvoření své cenové nabídky potřebujeme 3 základní údaje, a to:

– rozměr stěny, kterou si přejete realizovat

– adresu dodání a montáže mechové stěny

– foto aktuální stěny, na kterou budeme umisťovat svou mechovou stěnu

po těchto základních údajích vám dokážeme obratem vypracovat nezávaznou cenovou nabídku, kde uvidíte cenové rozpětí všech stěn z mechu BEMOSS®